Lutowanie Twarde
Lutowanie miękkie

podstawy teoretyczne

Technologie Połączeń - zacznijmy od podstaw

Czy znasz odpowiedź na pytani :

Czym różni się Lutowanie od Spawania?

Celem poniższego wstępu teoretycznego jest poszerzenie świadomości oraz wiedzy naszych przyszłych i obecnych lutowaczy na temat łączenia metali procesami spawalniczymi – w tym wypadku zajmiemy się lutowaniem, oraz pomoc w rozróżnieniu procesu spawania od lutowania, lutowania twardego od lutowania miękkiego, oraz wsparcie w dobraniu  optymalnego materiału dodatkowego dla odpowiedniej aplikacji.

W celu zdobycie kompletnej wiedzy zapraszam do kontaktu ze specjalistami do spraw technologii lutowania MGB group, chętnie przeprowadzimy szkolenie z lutowania twardego wraz z certyfikacją w Państwa zakładzie.

Zapraszam do lektury  poniżej oraz zadawania pytań po przez formularz lub bezpośrednio do nas : zapytania@mgbgroup.pl lub +48 607 730 141

Technologia lutowania

Połączenie wykonane jest w konsekwencji nagrzania materiału rodzimego do temperatury topienia materiału dodatkowego.  Przyjmuje się, że materiał nazywa się lutem twardym gdy jego temperatura topnienia jest powyżej 450 °C, natomiast lut miękki czyli luty między innymi na bazie cyny, charakteryzują się temperaturą topienia poniżej powyższej wartości, dla zdecydowanej większości aplikacji temperatura lutowania miękkiego nie przekracza 330 °C. 

Temperatura topienia lutu powinna być niższa od temperatury topnienia materiału rodzimego np. 

  • Lutowanie stali nierdzewnej MGB-  lut powinien topić się w temperaturze ok . 620- 680 stopni Celsjusza aby wykonać technologicznie poprawne złącze, w szczególności pod kontem własności korozyjnych ( luty srebrne MGB) . Lutowacz nie powinien przegrzewać detalu tylko podgrzać delikatnie powyżej do temperatury lutowania stopu na osnowie srebra. Aplikacje ze stali nierdzewnej wymagają w szczególnej uwagi jeżeli chodzi o temperaturę lutowania, przegrzanie detalu może spowodować pojawienie się ognisk korozji !  dlatego trzeba bardzo starannie dobrać materiał dodatkowy np. MGB 3112 plus topnik lub pałeczki otulone topnikiem MGB 3112 X oraz źródło ciepła – optymalny sprzęt gazowy który nie nagrzeje punktowo detal tylko całą powierzchnię złącza.

Istnieje możliwość lutowania stali nierdzewnej przy wykorzystaniu naszych materiałów do lutowania miękkiego !!

Lutowanie stali nierdzewnej MGB również można wykonać przy wykorzystaniu procesów piecowych- bardzo interesująca technologia, mamy wieloletnie doświadczenie praktyczne, oraz dedykowane pasty do lutowania piecowego MGB- prosimy o kontakt w celu przedstawienia szczegółów lub przeprowadzenia szkolenia bądź lutowania piecowego usługowego.

  • Lutowanie Miedzi MGB– temperatura topienia miedzi wynosi ok. 1083 stopni Celsjusza, złącze które będzie pracować w warunkach nie narażonych na drgania można wykonać przy wykorzystaniu stopów CuP i LAgP, – temperatura lutowania ok 700- 850 stopni Celsjusza, w przypadku pojawienia się drgań powinien zostać zastosowany materiał o większej zawartości srebra, taki jak MGB 1608X. Materiały do lutowania miękkiego MGB w formie past, drutów na szpuli również doskonale sprawdzają się w przemyśle instalacyjnym. 
  • Lutowanie Mosiądzu MGB-  Determinującym czynnikiem wpływającym na dobór materiału do tego materiału lutowania jest temperatura parowania cynku który jest jednym ze składników stopowych mosiądzu. Powyżej temperatury 907 °C  cynk zaczyna parować powodując tworzenie się zgaru. Dodatkowym czynnikiem na który trzeba zwrócić uwagę,  jest deformacja się materiału rodzimego pod wpływem temperatury, np. odkształcenie gwintów. – odpowiednim materiałem do lutowania takich aplikacji jest MGB 2410X.
  • Lutowanie aluminium MGB , lutowanie aluminium z miedzią MGB–  Przyjmuje się, że temperatura topienia aluminium wynosi ok 660 stopni Celsjusza, czynnikiem determinującym dobór materiału do lutowania detali wykonanych z Aluminium jest  ich końcowe zastosowanie, dlatego warto zapytać naszego specjalisty jaki stop może być wykorzystany w Państwa aplikacji. Jeżeli chodzi o lutowanie aluminium z miedzią połączenie takie można wykonać przy wykorzystaniu specjalistycznego stopu MGB 0476 – szeroki zakres płynięcia, bardzo dobre własności kapilarne spowodowały tak dobre przyjęcie naszego stopu na rynku.  Temperatura lutowania poniżej 455 stopni Celsjusza – ponad 200 stopni Celsjusza poniżej temperatury topienia aluminium, to robi różnicę .
  • Lutowanie stali węglowej MGB – temperatura topnienia stali to ok. 1425 – 1540 stopni Celsjusza, tak wysoka temperatura umożliwia dobór materiału, technologii  w zależności od temperatury pracy oraz warunków eksploatacyjnych detalu. Stal czarną można skutecznie Polutować przy wykorzystaniu lutów gamy MGB 01 02 03 oraz Vapour Flux, jednakże chcąc osiągnąć lepsze własności kapilarne złącza powinny zostać użyte stopy z dodatkiem Ag. Bardzo ciekawym procesem jest lutowanie piecowe detali wykonanych ze stali czarnej, jeżeli interesuje Państwa poprawa wydajności zakładu produkcyjnego w którym Państwo pracują to prosimu o kontakt.

Złącze lutowane powinno być złączem zakładkowym,

Rysunek 1 Złącze zakładkowe

Złącze zakładkowe charakteryzuje się większą powierzchnią wiązania niż obszar złącza doczołowego. Zwiększenie powierzchni złącza przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości złącza oraz umożliwia połączonemu elementowi przenosić większe obciążenia.  

Zakładka powinna wynosić 3 krotną grubość ścianki materiału rodzimego , np. dla blachy lub ścianki rurki 2mm zakładka powinna wynosić 6mm, 

Chętnie pojawimy się w Państwa zakładzie produkcyjnym w celu dobrania optymalnej technologii lutowania twardego lub miękkiego, oraz przeszkolimy pracowników aby mieli pojęcie teoretyczne a przede wszystkim wiedzę praktyczną w naszej ulubionej dziedzinie procesów spawalniczych. MGB group jest innowacyjną firmą która skutecznie wdrożyła oszczędności oraz przyspieszyła wiele procesów lutowania na ternie Europy.

 

 

Lutowanie Wodorem - wytwornice wodoru

Coraz większą popularność w przemyśle zyskują wytwornice wodoru stosowane do lutowania twardego. Wielu inżynierów procesu zastanawia czy takie rozwiązanie ma sens i czy istnieje ekonomiczne uzasadnienie inwestycji w tego typu sprzęt.

 

 

Jeżeli z jakiegoś powodu istnieje konieczność wykorzystania wodoru jako gazu palnego do procesu lutowania można zastosować #wodór sprężony w butlach. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne i szybkie wdrożenie zasilania stanowisk lutowniczych wodorem. Jedyną modyfikacją stanowiska lutowniczego jest wówczas konieczność zastosowania reduktorów dedykowanych do pracy z H2 i ręcznego palniki gazowe – MGB group sp. z o.o. przygotowało dedykowany gotowy zestaw MGB H2set.

 

Powyższe rozwiązanie MGB H2set pozwala na uzyskanie dokładnie takich samych efektów jak w przypadku zastosowania wytwornicy a jednocześnie koszty związane z wdrożeniem wodoru na stanowisko są kilkukrotnie niższe. #$$$ #saving #money

 

Osobną kwestią są rzekome oszczędności płynące z zastosowania wytwornic wodoru. Średnia moc stanowiskowych urządzeń waha się od 2kW do 3kW, oznacza to że płomień powstały ze spalania wodoru i tlenu może mieć maksymalnie 3kW pod warunkiem że sprawność energetyczna tego urządzenia wynosiłaby 100% (jak wiadomo z termodynamiki jeszcze nikomu nie udało się zbudować perpetuum mobile pierwszego rodzaju i podobnie jest w tym przypadku o czym doskonale świadczy wielkość wentylatorów chłodzących elektrolizery).

 

Do uzyskania porównywalnej mocy wystarczy zastosowanie zestawu MGB H2set. Tego typu rozwiązanie pozwala na osiągnięcie identycznego efektu nagrzewania elementów jednak jest to rozwiązanie znacząco tańsze w eksploatacji ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej potrzebne do procesu elektrolizy wody w drogich wytwornicach wodoru.

 

Aspektem przemawiającym za propanem ( jako gaz palny), jest jego powszechna dostępność i bezpieczeństwo w stosowaniu.

 

Podsumowując :

Stosowanie wytwornic wodoru jako źródła ciepła w procesie lutowania jest trudne do uzasadnienia pod kontem technicznym jak również ekonomicznym ponieważ wdrożenie tego typu urządzeń wymaga znaczących inwestycji, które nie przekładają się ani na zwiększenie wydajności procesu ani na oszczędności związane z późniejszym korzystaniem z tańszego paliwa. 

 

Jeżeli są Państwo zainteresowani wprowadzeniem oszczędności oraz optymalnych rozwiązań w Państwa zakładzie produkcyjny to zapraszamy do kontaktu, chętnie odwiedzimy Państwa w celu omówienia możliwości współpracy.

 

Pozdrawiamy,

 

 

Zespół inżynierów MGB